Hogy megismerjük a kórusunk székhelyéül szolgáló Mandák Otthont, e ház történetéhez kell visszanyúlnunk. A fóti villa eredetileg egy polgári család nyaralójának épült valamikor az 1900-as évek első évtizedében. Az építtető, Mandák Pál egy fővárosi vállalkozó volt, aki a villát a lányára, Mandák Máriára hagyta. Az evangélikus vallású Mária az 1930-as években már Fóton élt, és idős korára Zászkaliczky Pál lelkésznek és feleségének, Blaskovits Máriának közeli barátja lett. A gyermektelen idős asszonyt a házaspár egészen 1947-ig ápolta, gondozta, így Mária az épületet örökségül szánta nekik. Ők azonban ezt nem fogadták el, ehelyett azt kérték, hogy ajánlja fel az egyház számára belmissziói célokra. Így került az Evangélikus Egyház tulajdonába a Mandák-villa, és minden megpróbáltatás ellenére, még a pártállami rendszer ideje alatt is egyházi tulajdonban maradt.

Számos szerepet töltött be a villaépület az immáron több mint 75 év alatt. Szolgált Népfőiskolaként, lelkészek gyerekeinek ideiglenes otthonaként, sőt a Fasori Evangélikus Gimnázium első kollégiuma is itt rendezkedett be. Mind közül azonban kiemelkedően fontos, a ’60-as évek elejétől pedig elsődleges feladatává vált, hogy az Evangélikus Kántorképző Intézet otthona lett.

Az épület története így összefonódik a kántorképzés történetével, amelynek kapcsán feltétlenül meg kell említenünk azokat, akik munkásságukkal, odaadásukkal és szakmai tudásukkal az életükből évtizedeket szántak arra, hogy a Mandák Otthonban zajló kántorképzés magas színvonalú és folyamatosan fejlődő legyen. Kiss János, Sulyok Imre és Trajtler Gábor, az evangélikus kántorképzés atyjai máig példaképek nekünk.

Az idők során változtak az épülettel szemben támasztott követelmények is. A mindenkori lehetőségekhez mérten több felújítás, átépítés során igyekezett megfelelni az új elvárásoknak az egyház és a Kántorképző Intézet. Be- és átépültek terek, új hasznos területekkel bővült a ház, így az 1987-es, 2019-es és legutóbbi, 2023-as felújítási és átépítési munkáknak köszönhetően mára két funkcionális és két lakószinttel várja a villa és az azt körülölelő közel ötezer négyzetméteres park az ide érkezőket.

Az intézmény a 21. század követelményeinek igyekszik megfelelni, ezért akadálymentesítve lett, valamint új vizesblokkokat és gépészetet építettek be. Az energetikai rendszer a felújítás során új kazánokat, napelemeket és napkollektorokat is kapott a minél hatékonyabb működés érdekében, illetve részben klimatizált is lett az épület.

A Mandák Otthonban a legalsó szinten kap helyet két ebédlő és az akár 60 főt is kiszolgálni képes konyha, valamint vizesblokk és több üzemeltetési helyiség.

Az emeleti és tetőtéri szintek lakószintek, amelyek hálószobái több mint 60 fő befogadására képesek, ideális szállást nyújtva a hosszabb-rövidebb képzésekre érkező diákoknak, hallgatóknak, vagy a különböző egyházi rendezvények vendégeinek.

A magasföldszint tereiben zajlik az oktatás, tantermek és irodák találhatók ezen a szinten, továbbá itt alakítottak ki egy különálló lakóteret a mozgássérültek számára. A magasföldszinten helyezkedik el a legnagyobb létszám befogadására képes nagyterem is, ami nem csak a kórusunk próbáinak, de egyházi konferenciáknak, nagyobb létszámú előadásoknak is helyszínéül szolgál. A nagyterem előtti, nagyszerű akusztikájú hall az épület kimagasló szépségű tere, amelynek megvilágításáról egy körülbelül 18 négyzetméteres ólomüveg tetőablak gondoskodik, különleges hangulatot adva a hallnak.

Az épületet igazán különlegessé teszi a benne található hangszerállomány, és az intézményben zajló zenei képzésnek köszönhetően reggeltől estig egyházzene járja át még a télikertet is. A Kántorképző Intézetben egy kétmanuálos mechanikus orgona és további két egymanuálos gyakorlóorgona található, illetve van lehetőség gyakorolni a társalgóban felállított kétmanuálos digitális orgonán is. Tucatnyi harmónium is a hallgatók rendelkezésére áll a gyakorláshoz, a szolfézsoktatást pedig 2 pianinó és számos digitális zongora segíti.

Mi, a Mandák kórus tagjai otthonunknak érezzük a Mandák-villát, nagy szeretettel és a legjobb tudásunkkal végzett munkánkkal igyekszünk méltó lakói és használói lenni ennek a csodálatos intézménynek.